...KURBAN....KURBANLA İYİLĞE ORTAK OL...(iyilik hareketi)

  Paylaş
  avatar
  RanaNur
  En Yeşilyolcu

  En Yeşilyolcu

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 731
  Nerden : Eskişehir
  Okul : Sakarya İlahiyat Fakültesi
  İleti : Hâdim-ul Kur'an / Hâfiz-ul Kur'an..
  Ruh hali :
  Teşekkür : 8
  Puanı : 304
  Kayıt tarihi : 11/08/08

  ...KURBAN....KURBANLA İYİLĞE ORTAK OL...(iyilik hareketi)

  Mesaj  RanaNur Bir Perş. Kas. 27, 2008 12:01 pm

  ...KURBAN....KURBANLA İYİLĞE ORTAK OL...(iyilik hareketi)


  [color=red]  Esselamü aleyküm arkadaşlar... Smile

  bildiğiniz gibi kurban bayramı yaklaşıyor..Sizlerin de bildiği üzere küçük bir hatırlatma yapmak istedim...

  bu bayramda yine yoksulları sevindielim..

  yetimlerinin yüzünü güldürelim...

  acılara sevinçlere ortak olalım..

  KURBANLA KURBANLARIMIZLA İYİLİĞE ORTAK OLALIM...İNŞALLAH..

  RABBİM ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZI KABUL BUYURSUN.. bounce

  { İHH } Dünyada Kurban Kesimi Yapılacak Bölgeler

  Afrika

  Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Cezayir, Çad, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Fas, Gambiya, Gana, Gine, Güney Afrika Cum., Kamerun, Kenya, Komorlar, Lesoto, Madagaskar, Malavi, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya, Senegal, Ruanda, Sierra Leone, Somali, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Tunus, Uganda, Zambiya, Zimbabve

  Orta Doğu

  Filistin, Irak, İran, Lübnan, Suriye, Ürdün, Yemen, Kıbrıs, Türkiye

  Balkanlar

  Arnavutluk, Batı Trakya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya, Preşova, Romanya, Sancak, Voyvodina

  Kafkaslar

  Kabardey-Balkar, Abhazya, Acara, Adıgey-Şapsığ, Azerbaycan, Çeçenistan, Dağıstan, Gürcistan, İnguşetya, Karaçay-Çerkes, Kırım, Osetya

  Orta Asya

  Altaylar, Başkırdistan, Çuvaşistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan, Rusya, Sibirya, Tacikistan, Tataristan, Ural, Afganistan,

  Uzak Doğu

  Açe, Arakan, Bangladeş, Burma, Çin, Doğu Türkistan, Endonezya, Filipinler, Hindistan, Kamboçya, Keşmir, Moro, Nepal, Pakistan, Patani, Sri Lanka, Tayland, Vietnam,

  Güney Amerika

  Amerika (Harlem), Brezilya, Bolivya, Ekvator, Haiti, Kolombiya, Küba, Peru, Surinam, Venezuella  [url=http://www.hizliresim.com]

  İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Kurban organizasyonunda 17. yılımızda 110 ülke/bölgede, Türkiye’de 47 şehirde ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşmak üzere yoğun bir hazırlık içerisindeyiz.  Savaş bölgeleri, doğal afetlerden etkilenen bölgeler ve yoksulluğun yoğun yaşandığı bölgelerdeki muhtaç, yetim, mülteciler kurbanla sevinmekte, kurbanın paylaşılması ile yalnız olmadıklarını hissetmekte, yaşama umutları artmakta, hayata daha sıkı bağlanmaktadır. Her kurban organizasyonu aynı zamanda o bölgedeki önemli sorunların, mevcut durumun tespiti ve kalıcı yeni proje ve çözümler üretme imkanını artırmaktadır.  Her yardımlaşma dünya üzerinde iyiliğin yayılmasını ve böylelikle kötülüğün önüne geçilmesini sağlamaktadır. İyiliğin ve merhametin yaygınlaştığı bir dünyada insanoğlu eliyle oluşan felaketlerin önüne geçmek mümkün olacak, insanlar ve toplumlar arasında adaletin tesisine biraz daha yaklaşılacaktır.


  En son rananur tarafından Perş. Kas. 27, 2008 12:08 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


  _________________
  avatar
  RanaNur
  En Yeşilyolcu

  En Yeşilyolcu

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 731
  Nerden : Eskişehir
  Okul : Sakarya İlahiyat Fakültesi
  İleti : Hâdim-ul Kur'an / Hâfiz-ul Kur'an..
  Ruh hali :
  Teşekkür : 8
  Puanı : 304
  Kayıt tarihi : 11/08/08

  Geri: ...KURBAN....KURBANLA İYİLĞE ORTAK OL...(iyilik hareketi)

  Mesaj  RanaNur Bir Perş. Kas. 27, 2008 12:04 pm

  Kimse Yok mu, kurban sevincini 40'a katladı...

  Kimse Yok mu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, bu yıl kurban coşkusunu Türkiye'nin her bölgesinde ve dünyanın dört kıtasında yaşatacak. Türkiye genelindeki 40 ilde ve yurtdışında 40 ülkede ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti ulaştırılacak. Kurbanlar, yurt genelinde 3 modern tesiste kesilecek.

  Etler, kemiklerinden ayrılarak 5'er kiloluk vakumlu torbalara konulacak ve ihtiyaç sahiplerinin kapısına kadar götürülerek teslim edilecek. Kimse Yok mu, geçtiğimiz yıl binlerce gönüllü, esnaf ve işadamının katılımıyla düzenlediği kurban organizasyonu ile TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülmüştü.

  Dernek, geçen yıl 'Yoksula yetime can kurban' sloganıyla çıktığı yolda Edirne'den Hakkari'ye Türkiye'nin 35 ilinde kurban eti dağıtarak, büyük bir organizasyona imza atmış ve her kesimden takdir toplamıştı. Türkiye'nin doğusu ile batısı, güneyi ile kuzeyi arasında kardeşlik duygularının pekişmesine büyük katkı sağlayan dernek, yurtiçinde 2.316 gönüllü esnaf ve işadamıyla 25 bin 721 adet kurban kesmiş ve bu kurbanların etleri 102 bin 884 aileye bayram sevinci yaşatmıştı. Yurtdışında ise 41 ülkeye giden gönüllüler, 15 bin 474 kurban kesmiş ve etleri 61 bin 896 aileye dağıtılarak bayram sevincine ortak olunmuştu. Bu yıl da Kurban Bayramı'nı muhtaçların yanında geçirmek isteyen yardımseverler, Kimse Yok mu ile yollara düşüyor. Geçen yıl kurban etlerini kendi elleriyle ihtiyaç sahibi insanların kapılarına kadar götüren 2 bin 316 gönüllü esnaf ve işadamı, yine kurban heyecanına ortak olmak istiyor.

  Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Mehmet Özkara, yaptıkları faaliyetlerin yurtiçi ve dışında geniş kitleler tarafından takdirle karşılandığını belirterek, "Derneğimiz gerçek ihtiyaç sahipleriyle yardımseverleri buluşturuyor." dedi. Özkara, bu yıl da kurbanın herkes için bayram olabilmesi için tüm yardımseverleri sevince ortak olmaya çalıştı. Kurbanlarını Kimse Yok mu aracılığıyla yoksullara ulaştırmak isteyen hayırseverler, derneğin banka ve postane hesaplarına 300 YTL bağışlıyor. www.kimseyokmu.org.tr internet adresinden kredi kartıyla online olarak bağış yapabilen yardımseverler, yine sitede bulunan hesap numaralarına banka ve postane aracılığıyla da bağışlarını ulaştırabiliyor. Kurban bağışlarını Kimse Yok mu'ya yapan hayırseverler, kurbanın dağıtacağı il ve ülkeleri sitedeki listesinden seçebiliyor.


  _________________
  avatar
  RanaNur
  En Yeşilyolcu

  En Yeşilyolcu

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 731
  Nerden : Eskişehir
  Okul : Sakarya İlahiyat Fakültesi
  İleti : Hâdim-ul Kur'an / Hâfiz-ul Kur'an..
  Ruh hali :
  Teşekkür : 8
  Puanı : 304
  Kayıt tarihi : 11/08/08

  Geri: ...KURBAN....KURBANLA İYİLĞE ORTAK OL...(iyilik hareketi)

  Mesaj  RanaNur Bir Perş. Kas. 27, 2008 12:06 pm

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da Deniz Feneri kurbanlarınızı ekonomik, sağlıklı ve çevre koşullarına uygun şekilde kesip yoksullara ulaştırıyor.

  Yapacağınız kurban bağışlarıyla, yıl boyu hiç et görmemiş binlerce yoksul ailenin sofralarını şenlendirebilir, bayramı mahzun geçirmelerini engelleyebilirsiniz.

  Kurban bağışlarınız, Deniz Feneri tarafından İslami kurallara uygun olarak dernek yetkilileri ve veterinerler denetiminde modern kesimhanelerde, sağlık kurallarına uygun olarak kesilip, bir bütün olarak değerlendirilerek ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. Kurbanınız kesildikten ve en güzel şekilde değerlendirildikten sonra SMS veya mektup yoluyla haberdar ediliyorsunuz.

  Deniz Feneri Derneği, Kurbanlık Bedeli: 220 YTL


  _________________
  avatar
  RanaNur
  En Yeşilyolcu

  En Yeşilyolcu

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 731
  Nerden : Eskişehir
  Okul : Sakarya İlahiyat Fakültesi
  İleti : Hâdim-ul Kur'an / Hâfiz-ul Kur'an..
  Ruh hali :
  Teşekkür : 8
  Puanı : 304
  Kayıt tarihi : 11/08/08

  Geri: ...KURBAN....KURBANLA İYİLĞE ORTAK OL...(iyilik hareketi)

  Mesaj  RanaNur Bir Perş. Kas. 27, 2008 12:08 pm

  Kurbanda yine yüzler gülecek

  Cansuyu, her yıl olduğu gibi 2008 yılı Kurban Bayramı’nda da Türkiye başta olmak üzere Orta Afrika, Doğu Afrika, Güney Afrika, Uzakdoğu Asya, Orta Asya, Güney Asya, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar’da mazlum ve muhtaçlar için kurban kesecek.

  Cansuyu Derneği her yıl olduğu gibi 2008 yılı Kurban Bayramı’nda da Türkiye başta olmak üzere Orta Afrika, Doğu Afrika, Güney Afrika, Uzakdoğu Asya, Orta Asya, Güney Asya, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar’da mazlum ve muhtaçlar için kurban kesecek. Geçen yıl yurt içinde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde düzenlediği kurban organizasyonları ile ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren Cansuyu, bu yıl da yine yüzleri güldürecek.

  Kurban Bedeli; 220 YTL

  Bir yıl boyunca evlerine hiç et girmeyen ihtiyaç sahiplerine, hayırseverlerin kurbanlarını ulaştıracak olan Cansuyu, kurban bedelini 220YTL olarak belirledi.

  Hazırlıklar Tamamlandı

  Hangi bölge ve ülkede ne kadar kesim yapılacağını mağduriyet ve muhtaçlık durumuna göre tespit edecek olan Cansuyu, kurban kesimi yapılacak bölge ve ülkelerdeki partner kurum ve kuruluşlar ile irtibat kurdu.

  Kurbanlıklar, Cansuyu’nun görevlendireceği kişiler tarafından satın alınarak Kurban Bayramı’nın 3. gününün ikindi vaktine kadar, belirlenen noktalarda kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

  Bağışlar nasıl yapılacak?

  Kurbanlarını Cansuyu’na bağışlamak isteyen yardımseverler kurban bedellerini banka hesap numaralarına havale yoluyla ya da www.cansuyu.org.tr internet adresinden kredi kartı yolu ile de bağışlarını gerçekleştirebilecekler. Ayrıca kurban bağışı yapmak isteyenler kurban bedellerini makbuz karşılığı temsilciliklere elden teslim edebilecekler.

  Parayı havale ederken adına kurban kesileceklerin ad, soy ad, telefon (tercihen cep telefonu) bilgilerinin banka dekontunun açıklama kısmına yazılması, kurban kesimi yapıldıktan sonra kendilerine mesajla bilgi verilmesi açısından önem arz etmektedir.

  Anadolu İnsanının yüreğiyiz

  Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, Türkiye insanının gönlünü dünyanın üç kıtasına ulaştırmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyledi. Köylü, Cansuyu’nun kurulduğu günden bu güne kadar her Kurban Bayramı’nda Müslüman coğrafyadaki bölgelere ulaştıklarını kaydederek, “Biz Anadolu insanının yüreğiyiz, yardımsever eliyiz. Bu bayramda da yardımsever Osmanlı torunlarının yardımlarını bütün mazlumlara ulaştıracağımızdan kimsenin endişesi olmasın” dedi.


  _________________
  avatar
  Misafir
  Misafir

  Geri: ...KURBAN....KURBANLA İYİLĞE ORTAK OL...(iyilik hareketi)

  Mesaj  Misafir Bir Perş. Ara. 04, 2008 11:26 am

  yeşil ailesi olarak bu konuda duyarlı olalım inşaallah.. Allah razı olsun rananur kardeşim.

  (güncelleme..) monkey
  avatar
  Misafir
  Misafir

  Geri: ...KURBAN....KURBANLA İYİLĞE ORTAK OL...(iyilik hareketi)

  Mesaj  Misafir Bir Perş. Ara. 04, 2008 11:40 am

  Dünyanın En Yoksul Ülkesi: Sierra Leone yeniden

  Allah’ım! Bu şerefli görevi alnımızın akıyla Müslümanların emanetlerini zayi etmeden en güzel şekilde yapmayı ve tamamlamayı nasip et. Utandırma bizleri, mahzun etme mazlumları, diye dua ederek çıkıyoruz yola.

  Geçen yıl Kurban Bayramı’nda İHH’nın “İstanbul’dan Haritanın Her Yerine” diye yolla çıkan ekiplerinden Sierra Leone ekibindeydik. Bu yıl yine aynı şekilde, haritayı koyup koynumuza tekrar aynı ülkeye doğru çıktık yola. Kesilecek kurbanlar, görüşülecek dostlar, yapılacak çalışmalar, yerine ulaştırılacak emanetler ve sahip çıkılacak yetimler bizleri bekliyorlardı.
  Allah’ım! Bu şerefli görevi alnımızın akıyla Müslümanların emanetlerini zayi etmeden en güzel şekilde yapmayı ve tamamlamayı nasip et. Utandırma bizleri, mahzun etme mazlumları, diye dua ederek çıkıyoruz yola.
  Önce yola çıktığımız ülke hakkında kısa bir bilgi verelim. Sierra Leone, ülkemizde adı pek duyulmamış, pek tanınmayan bir Batı Afrika ülkesi. Nüfusu yaklaşık olarak 7 milyon. Resmi rakamlara göre nüfusun %70’i Müslüman, %20’si Hıristiyan, %10’u ise putperest. Ancak ne yazık ki, yoğun misyonerlik faaliyetleri sonucu son yıllarda Müslümanların nüfusunun %60’lara gerilediğinden bahsediliyor. Ülke BM verilerine göre dünyanın en fakir dört ülkesinden biri. Ülkede ortalama ömür 40 yıl. Ülkedeki her beş çocuktan üçü beş yaşına gelmeden ölüyor. Ölümler ise çoğunlukla çok basit yöntemlerle önlenebilecek olan ishal, sıtma ve bakımsızlık gibi sebeplerden meydana gelmekte.

  Ülkede 1992-2002 yılları arasında çok şiddetli bir iç savaş yaşanmış. Bu iç savaş sırasında 100 binlerce insan ölmüş ve geride 10 binlerce sakat ve yetim kalmış. Bir de bu ülkeye ait bir uygulama olarak, iç savaş sırasında çatışmalara katılmak istemediği için iki eli bileklerinden kesilmiş binlerce sakat var ki, bu da buradaki ayrı bir sorun. Başkentte şehre günde bir saat elektrik veriliyor, alt yapısı çökmüş durumda, kanalizasyonlar açıkta akıyor. Şehirde sıradan belediye hizmetleri bile yok. Yoksul olan bu ülkeyi, yaşanan iç savaş da ayrıca yıkmış geçirmiş.

  Yoksul ama nasıl yoksul?

  Bu ülkede dünyanın en kıymetli elmas madenleri var. Altın ve titanyum ülkede çıkan diğer zengin madenler. Ülkenin bu zenginliklerini Batılı dev şirketler aldıkları imtiyazlarla alıp götürüyorlar; buradaki madenler Batılı ülkeleri geçindiriyor ama ne yazık ki ülke kendi kaynaklarından faydalanamıyor. Bu durum, zengin kıtanın bilindik trajik öyküsü.
  Yaklaşık 27 saatlik bir yolculuktan sonra akşam saatlerinde ülkedeki tek havaalanına iniyor uçağımız. Başkente ulaşmak için ise feribotla gidecek biraz daha yolumuz var. Gece geç saatlerde otelimize ancak yerleşebildik. Ertesi sabah ise erkenden kurban kesim yerlerine gitmek için otelden ayrıldık. Çünkü insanlar bizleri bekliyorlardı; hızlı olmak, onları bekletmemek, saatlerce güneşin altında yanmalarına sebep olmamak gerekiyordu. Türkiyeli Müslümanların bizlere emanet ettikleri kurbanlar birkaç bölgede kesilecekti. Kesim yapacağımız ilk yer fakir başkentin en fakir mahallerinden birindeki bir mescitti. Yüzlerce kişilik kalabalık, gelişimizi bekliyordu. Biz arabadan iner inmez, kadınlar o Afrika’ya has ritimle “hoş geldiniz Müslümanlar, merhabalar size” anlamına gelen karşılama ilahileri ve ezgiler söylemeye başladılar. Bizler de bu coşkulu karşılama sonrasında kısa bir selamlama konuşması yapıp sizlerin selamlarını onlara ulaştırdık.
  Daha sonra kurban kesim işlemlerini tamamladık. Burada kesimler ve dağıtımlar şöyle yapılıyor: Bu ülkede mescitlerin günlük hayattaki fonksiyonları çok fazla, bu sebeple her inek bir veya iki mescide veriliyor. O mescitlerin imamları kurbanları bizzat kendileri kesiyor ve parçalanmalarına nezaret ediyorlar. Daha sonra yine imamlar, hem kendi cemaatlerinin hem de mahallelerinin fakirlerine bu etleri dağıtıyorlar. Biz burada yapılan dağıtımları kontrol ettikten sonra oradan ayrılıp kesim yapılacak diğer mescide geçtik.
  Bu mescit, ilk kesim yapılan mescide göre nispeten daha büyük olan Hülefay-ı Raşidin Mescidi. Birkaç kurban da burada kesilecekti. Burada da ilahilerle karşılandık. Selamlama konuşmalarının hemen ardından kesimlere geçtik ve dağıtımları kontrol ettik. Burada, birkaç kilo etin bir eve girmesi büyük bir olay. Cumayı da bu mescitte oradaki cemaatle birlikte kıldık.  Müslüman olan papaz

  Cumayı kılmadan önce buradaki partner kuruluşumuz Wellington Muslims Assoccaiton (WMA)’dan arkadaşlar bizi pırıl pırıl yüzlü, iç huzuru yüzüne aksetmiş, sanki doğuştan mütebessim yaratılmış bir kişiyle tanıştırdılar; Brother Musa. Herkes ona böyle hitap ediyor, yani kardeş Musa. “Ne var bunda” diye bilirsiniz ama normalde kendi aralarında birbirlerine böyle hitap etmiyorlar.
  Musa önceden ismi Moses olan evanjelist bir papaz iken Allah’ın lütfu ile hidayeti bulmuş bir kardeşimiz. Kendisiyle Cuma namazı vaktine kadar uzun bir mülakat yapıyoruz. Bu görüşmemizi belgelemek adına mülakatı videoya kaydediyoruz. Musa’nın hikayesi özetle şöyle: O, Hıristiyan bir ailede doğmuş. Ülkesinde ve Nijerya’da rahiplik eğitimi almış -bu arada Afrika’da en çok papaz yetiştiren ülkenin Nijerya olduğunu da belirtmeliyiz. Daha sonra önce Liberya’da ardından da Sierra Leone’de beş yıl papazlık yapmış. Papazlık yaparken bir gün Almanya’dan bir kardinal gelmiş ve oradaki stadyumda bir ayin düzenlemiş. Kardinalin geldiği gün Musa bir rüya görmüş. Rüyasında beyaz bir çocuk ona “Kardeşim, senin sahip olduğun bu din gerçek din değil.” diyormuş. Musa sonra bu rüyayı arka arkaya görmeye başlamış. Bunu tanıdığı bir imamla paylaşmış. İmam ona, “Kardeşim, bu sıradan bir rüyaya benzemiyor, bu sana bir uyarı. Gerçek din İslam’dır ona gel!” diyor demiş. Musa içinden, “Bu imam beni Müslüman yapmaya çalışıyor.” diye geçirmiş. Ama daha sonra rüyasında gördüğü bu çocuğu uyanık olduğu zamanlarda da mesela İncil okurken, hatta araba kullanırken bile görmeye başlamış. Çocuk ona yine aynı şeyleri söylüyormuş. Velhasıl, Müslüman olmaya karar verene kadar bu görüntüleri görmeye devam etmiş ve sonunda bir imamın yardımıyla Müslüman olmuş. Hidayeti bulduktan sonra kendini tebliğ çalışmalarına adamış ve çevresindeki herkesi Müslümanlığa davet etmeye başlamış. Kendisi gibi Müslüman olan iki rahiple birlikte bir teşkilat kurup burada, Müslüman olanlara maddi ve manevi destek sağlamaya çalışıyorlarmış. Ayrıca İslami tebliğ için tüm ülkeyi dolaşıyorlarmış. Bize şunu söyledi, “Biz, Müslümanları zayıflatmak üzere yetiştirildik. Şimdi ben, onların bana öğrettiği taktikleri onlara karşı kullanıyorum.”
  Musa Müslüman olduktan sonra ciddi manada ölüm tehditleri almış ve öldürülmek istenmiş. İlk zamanlarda bir kabile reisi onu korumasına almış ve Musa o dönemde birkaç ay onun evinde kalmış. Daha sonra yine bölgedeki etkin kabile reislerinden birinin koruması altına girmiş. Musa’ya gelen tehditler kesilmeyince bu kabile reisi ülkedeki Hıristiyan birliğine bir mektup yazmış ve “Şimdiye kadar binlerce Müslüman’ı Hıristiyan yaptınız ve biz Hıristiyanlığı seçen hiç kimseye bir şey yapmadık. Şimdi ise, sizden bir kişi Müslüman olduğu için onu öldürmeye kalkıyorsunuz. Eğer bu kişiye bir zarar gelirse ben aramızda savaş ilan ederim.” demiş. Bu mektuptan sonra Musa’yı bir daha rahatsız etmemişler.
  Bu ülkede bir Hıristiyan Müslüman olduğunda akrabaları tarafından, özellikle ekonomik anlamda, linç ediliyor; yani ciddi bir fakirliğe itiliyor. İşte bu aşamada Musa ve arkadaşları onlara moral ve maddi olarak destek olmaya çalışıyorlar. Teşkilatlarında kendileri gibi 1300’den fazla kimse var. İHH’nın burada uygun kimselere vermemiz için bize teslim ettiği bir miktar yardımı gönül rahatlığıyla bu insanlara veriyoruz.
  Sierra Leone’de İHH’nın desteklediği bazı medreseler de var. Bu kurumlar öylesine yokluk içindeler ki anlatmak mümkün değil. Ülkenin sadece %30’u Hıristiyan ama okulların neredeyse tamamı onların kontrolünde. İşte, Hıristiyanlaştırma da en büyük etken bu okullar. Bu medreseler Müslümanların direnç noktası. Bu medreselerde de onlara destek olsun diye iki kurban kesiyoruz. Ayrıca buraya bir miktar da yardım bırakıyoruz. Bu medreseye üç senedir geliyoruz. Geçen sene geldiğimizde de bir miktar yardım bırakmıştık; bıraktığımız bu yardımlarla okulun sıvasını ve çatısını yaptırdıklarını, 100 olan öğrenci sayını 150’ye çıkardıklarını anlatıyor okulun yetkilileri. Bu yılki emanetlerimizi teslim ettikten sonra çocuklara hediyelerimizi veriyoruz. Bıraktığımız yardımlar öyle çok büyük miktarlar değildi, ama burada 50 öğrenciye daha İslam’ın hükümlerini ve modern ilimleri öğretmeye imkân sağlamak için yeterli olmuş.
  Daha sonra bazı köy ziyaretlerine gidiyoruz; köylerdeki çoğu çocuk ilk defa beyaz adam görüyordu. Onlarca çocuk etrafımızı sarıyor; gülümsediğimizi gördükçe bize iyice yaklaşıp bu beyazlık nasıl bir şey diye ellerimize kollarımıza dokunuyorlar.
  Daha sonra programımızda İHH’nın bakmayı planladığı 20 yetimin tespit çalışmaları, kontrolü ve onlarla tanışmamız vardı. Bu işler neredeyse tüm günümüzü aldı. İç savaşın üzerlerinden silindir gibi geçtiği bu ülkenin 10 binlerce yetimi var. Sizlerin desteğiyle bu yetimlerden 20 tanesinin elinden tutmayı planladık. Burada birinci hedefimiz, Allah ve Resulü (s.a.v.)’nün müjdelediği yetime bakmanın büyük müjdelerine kavuşmak. İkinci hedefimiz ise bu ülkeye yetişmiş insan sağlamak. Bu ülkelere ne kadar gıda ve para yardımı yaparsak yapalım buralardaki fakirliği engelleyemeyiz, ama sizlerin desteğiyle bu çocukların eğitimli, Allah korkusunu bilen, ülkesini düşünen İslami eğiticiler olarak, İslami ilim ehli olarak yetişmelerini sağlayabilirsek işte o zaman bu ülkenin önü açılacaktır. Bu çocuklar, çoğunlukla Hıristiyanlara yüksek eğitim imkânının sağlandığı bu ülkede, kalkınmanın ve uyanışın öncüleri olacaktır.
  Bu noktada sizlere buradaki durum hakkında fikir vermesi açısından Türkiye’ye dönüşümüzde havaalanında şahit olduğumuz bir olayı anlatmak istiyorum. Uçağa binmek üzere son salonda bekliyoruz. Burada biri 25 diğeri 30 yaşlarında iki beyaz Batılı kadın ve yanlarında da 5-6 yaşlarında zenci bir çocuk görüyoruz. Çocukla bu kadınlar birlikteler ve çok yakın görünüyorlar. Daha önce Çadlı çocukların kaçırılması olayını bildiğimiz için bu durum dikkatimizi çekiyor. Bu iki beyaz kadının yanındaki çocuk neyin nesi, diyoruz. Ama daha sonra ben kendi kendime “Havaalanından böyle açık açık götüremezler ya” diye düşünüyorum. Yanımdaki arkadaş çok girişken birisi. Uçağa binmeden hemen önce onlarla sohbet etmiş. O iki kadın birbiriyle evliymiş ve bu çocuğu da evlatlık olarak alıp götürüyorlarmış. Buyurun bakın, o çocuk şimdi hem Hıristiyan hem de sapık bir ailede, nasıl bir ortamda yetişecek. İşte, bizim sahip çıkmadığımız her çocuk böyle koşullarda yaşamak tehlikesiyle karşı karşıya.
  Geçen yıl bu ülkeye yaptığımız ziyaretten sonra yazdığım yazıda; “Gelin, Horasan Erenleri gibi bu ülkeye eğitim yatırımları yapalım ve oralarda İslam yaşandıkça kıyamete kadar amel defterimiz kapanmasın” demiştim. Allah (Azze ve Celle)’a hamdolsun bu çağrıya kulak verip 20 yetime destek verdi ülkemizin Müslümanları. Toplamda da 10 binlerce yetimi destekliyor ve destekleyecekler, bu topraklarda yaşayan yüksek bir medeniyetin aydınlık temsilcileri. Afrika, buraya gelen “Aydınlık Erlerini” unutmayacak; yani bu çalışmalarımıza destek olan sizleri.  (bu sadece bir tanesi....) kulaklarımızı tıkamayalım artıkk..!!

  tıklayınn!! (İHH)
  avatar
  Misafir
  Misafir

  Geri: ...KURBAN....KURBANLA İYİLĞE ORTAK OL...(iyilik hareketi)

  Mesaj  Misafir Bir Perş. Ara. 04, 2008 11:46 am


   Forum Saati Çarş. Mart 21, 2018 7:00 pm