_ÇöReK oTu_

  Paylaş
  avatar
  tuana__
  Yolcu

  Yolcu

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 221
  Nerden : YEŞİL BURSAM!!!
  Okul : ..::BAİHL::..
  İleti : Sevmeyi bilene emir, lütuftur maşuktan...
  Ruh hali :
  Teşekkür : 0
  Puanı : 73
  Kayıt tarihi : 16/10/08

  _ÇöReK oTu_

  Mesaj  tuana__ Bir Cuma Kas. 14, 2008 9:16 pm

  Çörekotu (Nigella Sativa), eskiden beri birçok hastalığın tedavisinde tabiî bir ilâç olarak kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, çörekotunda brankodikotatör (bronşları genişleten), antibakteriyel, kan basıncını kontrol edici ve safra ifrazatını artırıcı özellikler olduğunu göstermiştir. Akbar Kliniğinde (Florida, A.B. D.) yapılan bir çalışmada ise, bu şifalı bitkinin yeni bir yönü, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ortaya çıkarıldı.

  Akbar Kliniği Lâboratuarlarında bağışıklık sistemleri (immün sistem) zayıflamış olan gönüllüler üzerinde yapılan ilk araştırmaya 27 kişi katılmış ve bu kişilere 4 hafta boyunca günde 2 gr. çörekotu verilmiştir. Bu süre sonunda immün sistemin aktivitesini gösteren en önemli parametrelerden biri olan ve başta AIDS olmak üzere çeşitli bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklarda bozulan Th/Ts oranı (Yardımcı T lenfositlerinin, baskılayıcı T lenfositlerine oranı) gönülü kişilerin kanında araştırılmış ve bu oranın çörekotu kullananlarda U oranında arttığı tesbit edilmiştir.

  Daha sonra aynı klinikte ikinci defa yapılan ve değişik gönüllüler üzerinde tekrarlanan araştırmada, sözkonusu oranın kontrol grubunda değişmediği halde, deney grubunda r’ye çıktığı görülmüş ve çörekotunun sadece bu oranı değil, aynı zamanda immün sistemin katil hücreleri olarak adlandırılan ve kanser hücrelerinin amansız düşmanları olan “naturel killer”in aktivitesini de t arttırdığı anlaşılmıştır.

  Çörekotunun tıp dünyasını hayretler içinde bırakan bu önemli özellikleri, 14 asır öncesinden Efendimiz (S.A.V.) tarafından çevresindekilere şu mucizevî sözleri ile aktarılmıştı: “Şu kara tanede (Çörekotu), ölümden başka her hastalığa şifa vardır.”(1)

  Çörekotu ile ilgili olan Hadîs-i Şerif’in özellikle her hastalığa şifa olduğunu belirten kısmı çok daha dikkat çekicidir. Zira ancak bağışıklık sistemini güçlendiren bir madde, her hastalığa faydalı olabilir.

  Açıkça görüldüğü gibi, en modern metodlarla yapılan bütün araştırmalar, Efendimiz’in (S.A.V.) mucizevî sözlerini birer birer doğrulamakta, onun aldanmaz ve aldatmaz bir insan olduğunu tekrar tekrar ispatlamaktadır.
  avatar
  MAfacan
  Yeşil Yolcu

  Yeşil Yolcu

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 613
  Yaş : 26
  Nerden : BURSA / TRABZON
  Okul : BİAİHL
  İleti : RABBİM KALBİMİ TUT..! BUNA İHTİYACIM VAR..!
  Ruh hali :
  Teşekkür : 7
  Puanı : 490
  Kayıt tarihi : 20/02/09

  Geri: _ÇöReK oTu_

  Mesaj  MAfacan Bir Paz Mart 01, 2009 6:45 pm

  Efendimiz (sav) bunları bize asırlar önce haber verdi
  çokkk şükür

   Forum Saati Ptsi Mart 19, 2018 2:25 pm