Ankara Dini Yayınlar Fuarı Açıldı

  Paylaş
  avatar
  ..::mücahit::..
  YY

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 623
  Yaş : 29
  Nerden : KONYA
  Okul : Seydişehir İhl
  İleti : ..::madem ki ölüm bir defa neden ALLAH için olmasın::..
  Ruh hali :
  Teşekkür : 12
  Puanı : 352
  Kayıt tarihi : 06/08/08

  gül Ankara Dini Yayınlar Fuarı Açıldı

  Mesaj  ..::mücahit::.. Bir Cuma Ağus. 28, 2009 4:37 pm


  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türk toplumunun kardeşlik ve huzur ortamını asırlarca yaşadığını ama her ne olduysa bunların zedelenmeye başladığını belirterek, ''Bizim bu kardeşlik ortamını tekrar geliştirme yönünde çok çabalamamız gerekiyor. Kapıları kapamadan birbirimizi iyi anlayarak, dinleyerek, birbirimize katkı vererek, varsa yanlışları düzelterek ama hep birlikte daha güçlü toplum olmak, daha güçlü ülke olmak için birbirimize destek vermemiz gerekiyor'' dedi.
  Bakan Atalay, Kocatepe Camisi avlusunda düzenlenen 28. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışına katıldı. Atalay, burada yaptığı konuşmada, 28 yıldır düzenlenen fuarın ramazan ayına farklı bir hava ve zenginlik kattığını söyledi. Fuarı her sene ziyaret ettiğini belirten Atalay, bu sene yapılan değişikliklerle fuarın daha organize ve estetik hale geldiğini ifade etti.
  Okumanın insanı zenginleştireceğine ve birbirini daha iyi anlayabilmesini sağlayacağına dikkati çeken Atalay, anlamanın da sevmenin ilk adımı olduğunu dile getirdi. Ramazanın ''insan sevgisinin artmasına, toplumun birbirini daha iyi anlamasına ve daha çok diyalog içinde bulunarak, kendi sorunlarını kendisinin çözmesine katkı sağlamasını'' dileyen Bakan Atalay, şöyle konuştu:
  ''Türk toplumu kardeşlik ve huzur ortamını asırlarca yaşamış ama her ne olduysa bunlar zedelenmeye başlamış. Bizim bu kardeşlik ortamını tekrar geliştirme yönünde çok çabalamamız, çok çalışmamız gerekiyor. Kapıları kapamadan, birbirimizi iyi anlayarak, dinleyerek, birbirimize katkı vererek, varsa yanlışları düzelterek ama hep birlikte daha güçlü toplum olmak, daha güçlü ülke olmak için birbirimize destek vermemiz gerekiyor.''
  Yolları kesici, sınırlar koyucu, kapıları kapayıcı tavırlarla sorunların çözülemeyeceğini ifade eden Atalay, herkesin birbirini daha çok sevdiği, gittikçe güçlenen ve dünyanın en belirgin ülkelerinden biri haline gelen Türkiye'yi daha da yüceltmek ve büyütmek amacında olduklarını kaydetti.

  -''KUR'AN, KAİNAT KİTABININ ÖZETİ''-

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da 28'incisi düzenlenen fuarın Başkanlığın bilgiye ve bilginin paylaşılmasına verdiği önemin göstergesi olduğunu söyledi.
  İlk inen ayetin ''Yaradan Rabbı'nın adıyla oku'' olduğunu hatırlatan Bardakoğlu, Kur'an'ın okumaya ve okuduğunu anlamaya verdiği öneme dikkati çekti. Kur'an'ın ilahi bilgi kaynağı ve kainat kitabının özeti olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, ''Kur'an bizi bize anlatır, Rabbımızı tanıtır. Bütün bu raflardaki kitaplar da Kur'an'ın yansımalarından ibarettir. Bundan dolayı da biz kitap ve bilgi dostuyuz'' diye konuştu.
  Günümüz insanının günlük koşuşturma içinde bilgiyi özümseyemediğini, hikmete dönüştüremediğini ve bilginin giderek dünyevileştiğini ifade eden Bardakoğlu, ''Keşke fen bilimleriyle sosyal bilimler arasında, bilgiyle hikmet arasında dengeyi kurabilseydik. Keşke ilmin yanında irfanı da ilmin vazgeçilmez bir paydası görebilseydik'' dedi.
  Bu ramazanda Başkanlık olarak ''Paylaşmak Güzeldir'' sloganını benimsediklerini anımsatan Bardakoğlu, sadece maddi imkanları değil, bilgiyi, duayı, iyiliği de paylaşmak gerektiğini dile getirdi.
  Herkesi, televizyonlarını yarım saat kapatıp bilgilerini artırmaya ve bilginin ahlaki sorumluluklarını yerine getirmeye davet eden Bardakoğlu, toplumun birleşmesi, bütünleşmesi ve birbirini kardeş saymasının önemli olduğunu belirtti. Bardakoğlu, ''Her bir kitap, toplum olarak bizi kaynaştıracak, okudukça farklı düşüncelerin olabileceği, bilgimizi artırdıkça ötekinin de yanı başımızdakinin de düşüncesinin bizimki kadar değerli olabileceğini fark edeceğiz'' dedi.

  -FUAR, 15 EYLÜLE KADAR AÇIK KALACAK-

  Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Süleyman Necati Akçeşme ise 28 yıldır bir gelenek haline gelen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın, cami avlularını kültürel faaliyet alanına dönüştürdüğünü söyledi. Akçeşme, 15 Eylüle kadar açık kalacak fuarın 10.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebileceğini bildirdi.
  Kocatepe Camisi'nin avlusundaki fuarda, 65 stantta 85 yayınevinin okuyucuyla buluşacağını belirten Akçeşme, İstanbul Sultanahmet Camisi avlusundaki fuarın ise 125 stantta 150 yayınevine ev sahipliği yapacağını kaydetti.
  Konuşmaların ardından fuarın açılışını yapan Bakan Atalay ve Bardakoğlu, stantları gezerek kitapları inceledi.
  ''Mekke ve Medine'deki Kutsal Mekanlar'' adlı fotoğraf sergisinin açılışını da gerçekleştiren Atalay ve Bardakoğlu, Cuma namazını Kocatepe Camisi'nde kıldı.
  (aa)


  _________________
  HERŞEY İNCELİKTEN
  İNSAN KALINLIKTAN KIRILIR (HZ.MEVLANA)  http://yesilyol.ourtoolbar.com/exe

  YEŞİLYOL TOOLBAR... YÜKLEYİNİZ...

   Forum Saati Çarş. Mart 21, 2018 6:58 pm