ARKADAŞ ORTAMINA ÇOK DİKKAT..!

  Paylaş
  avatar
  entel_baki
  yeşilci

  yeşilci

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 148
  Yaş : 30
  Nerden : ÇANAKKALE
  Okul : 18 MART ÜNİVERSİTESİ
  İleti : EN İYİ NASİHAT DUDAKLARIMIZDAN DÖKÜLEN DEĞİL, YAŞAMIMIZDA GÖRÜLENDİR...
  Ruh hali :
  Teşekkür : 8
  Puanı : 240
  Kayıt tarihi : 02/04/09

  Dikkat ARKADAŞ ORTAMINA ÇOK DİKKAT..!

  Mesaj  entel_baki Bir C.tesi Mayıs 23, 2009 2:21 pm
  ATALARIMIZ ÇOK GÜZEL SÖYLEMİŞLER
  "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim."
  "Kır atın yanında yatan ya huyundan ya suyundan..."
  "Üzüm üzüme baka baka kararır."


  Bana göre nasıl bir kişiliğiniz olursa olsun arkadaşınız sizi belli bir süre sonra etkiliyor. Bu etkileme iyi yönde de olabiliyor kötü yönde de. Arkadaş uğruna geleceğini mahveden insanlar var. Üstelik aynı durumda karşıdaki kişi belki de kendisine yardım etmeyecek. Bu konuyla ilgili alıntı bir yazı;

  KÖTÜ ARKADAŞLARA DİKKAT !!!

  Eğitimde okul, aile ve çevre çok önemlidir. Çocukta iyi veya kötü huyu, aile ortamının yanı sıra yaşadığı çevre belirlemektedir. İçinde bulundukları ortamlar öğrencilerin davranışlarını doğrudan etkiler. Çocuğun okulu sevmesinde, ailesine saygı duymasında, suçtan uzak kalmasında yine çevre çok etkilidir. Kötü bir çevrede bulunan çocukların okuldan uzaklaştıkları, kötü alışkanlıkların esiri oldukları, suça itildikleri belirlenmiştir.

  Kötü arkadaş çevresi içinde bulunan gençler, hem ailelerinden hem de okul hayatından kopmaktadır. Çünkü kötü arkadaş çevresinde dürüstlük hor görülür, ders çalışmak küçümsenir, aile değerleri ayaklar altına alınır, toplumsal değerlerle alay edilir. Bu nedenle çocuk suça eğilimli bir hale gelir, okuldan uzaklaşır, kötü alışkanlıkların pençesine düşer.

  Çocuk aileden uzaklaşır. Okul derslerinde başarısızlıklar yaşar. Bu konuda aileler çocuklarını uyarmalıdır. Kötü arkadaşlar önce dost gibi görünür. Bazı ihtiyaçlarının karşılanmasına çocuğa yardımcı olur. Önce onun güvenini kazanır. Onu kendisine bağlar.
  Çocuk kendisine, “Hayatını yaşa, eğlenmeye bak, bir şey olmaz, korkma, dene bir kere, bu dünyaya bir daha mı geleceğiz?” diyen kişi veya kişilerden hemen uzaklaşmalıdır. Çünkü bu kişiler kuzu kılığındaki kurtlardır.
  Aslında kötü arkadaş çevresine düşen bazı çocuklar zaman içinde bulundukları ortamdan uzaklaşmak isterler. Ailelerine defalarca sözler verirler; ama bunu bir türlü yapmazlar. Çocuk artık bu ortamdan kopamaz. Alay edilme korkusu yaşar. Grup psikolojisi ile hareket eder.
  O kötü grubun değer yargılarını ölçü almak zorunda kalır. Yeni bir kimlik kazanır. Eğer önceki yıllarda çocuk çevresel etkenlerden kaynaklanan ciddi sorunlar yaşamışsa, çocuğun gittiği okul yeni sezona başlarken acilen değiştirilmeli, çocuk o ortamdan en kısa sürede koparılmalı, çocuğun arkadaş ortamı değiştirilmeye çalışılmalıdır.

  RABBİM BİZİ KÖTÜ ARKADAŞLARDAN KORUSUN (AMİN)

   Forum Saati Ptsi Nis. 23, 2018 5:05 pm